До складу матки входять відразу кілька видів тканин, включаючи слизову оболонку (ендометрій), що вистилає орган зсередини.

5

При певних умовах, мова про яких піде нижче, його складові клітки можуть мігрувати в інші частини организму і, прижившись там, функціонувати як повноцінний ендометрій.

Про причини такого явища досі ведуться суперечки. Доведено, що патологія, звана ендометріозом, виникає на тлі гормонального дисбалансу. Зростання вогнищ стимулює високий рівень естрогенів. Якщо він знижується в результаті природних причин (наприклад, після вступу в менопаузу або під час вагітності), нерідко спостерігаються випадки самозцілення або, принаймні, серйозної ремісії.

Прихильники імплантаційної теорії стверджують: основну роль відіграє явище, відоме як “зворотній закид”. При менструальних болях відбувається спазм матки, в результаті якого в її труби закидається кров, що містить частинки ендометрія, а вже звідти вони зі струмом лімфи розносяться по всьому організму.

До подібних результатів можуть призводити гінекологічні операції (навіть аборти). Проте неминуче виникає питання про те, чому клітини ендометрію отримують можливість прижитися на новому місці. Причиною є, перш за все, вроджений дефект імунної системи.

Як проявляє себе захворювання

Нерідко патологія протікає без симптомів, що дозволяють вчасно її помітити. В клінічній картині, якщо вона взагалі є, домінують:

  • болі, які виникають напередодні менструації;
  • контактні кровотечі при статевому акті;
  • більш тривалі та рясні, ніж раніше, місячні;
  • безпричинна надбавка у вазі. Нерідко за появу ендометріозу відповідає спайковий процес в області маткових труб. Врезультаті цього овуляція стає неможливою, а значить, настає безпліддя.

При екстрагенітальному ендометріозі (коли вогнища захворювання носять множинний характер і утворюються у віддалених органах) пацієнтки відчувають сильні болі, що не демонструють чіткої локалізації. Дискомфорт носить виражений циклічний характер, співпадаючи з настанням місячних. Від жінок надходять скарги на загальну слабкість і дратівливість.

Далеко не всі із проявів, перерахованих вище, відзначаються одночасно. Найчастіше спостерігається больовий синдром. Зазвичай він виникає через те, що кишечник, сечовий міхур або інший орган черевної порожнини стикається з вогнищами захворювання. Причиною хворобливих відчуттів може бути і крововилив в кісту.