- Торгова назва
- АТХ код
- Діюча речовина
- Механізм дії
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Побічна дія
- Передозування
- Режим дозування
- Форма випуску
- Виробник
- Умови зберігання
- Взаємодія з іншими ліками і алкоголем
- Умови продажу в аптеці
Производитель: Фармак
Торгова назва
Рицинова олія
АТХ код
А06АВ05
Діюча речовина
Рицинова олія
Механізм дії
Рицинова олія – це жирна олія, яку одержують шляхом пресування з наступним очищенням насіння культивованої рослини Ricinus communis (рицини) з родини молочайних. Препарат Рицинова олія по механізму дії відносять до контактних проносних засобів. При внутрішньому прийомі рицинова олія розщеплюється в тонкому кишечнику під дією ліпази з утворенням рицинолевої кислоти. Рицинолева кислота порушує транспорт електролітів, затримує воду та викликає подразнення рецепторів на всьому протязі кишечника, що призводить до стимуляції гладеньких м’язових волокон і посилення перистальтики (хвилеподібного руху кишечника). Олія, яка залишається нерозщепленою, полегшує пересування калових мас вздовж товстого кишечника. Послаблюючий ефект зазвичай настає в межах 5–6 годин після прийому препарату. Після випорожнення перистальтика послаблюється і можливий розвиток закрепів. При внутрішньому застосуванні рицинової олії спостерігається рефлекторне скорочення м’язових волокон матки.
Показання до застосування
Препарат Рицинова олія застосовують для лікування гострих закрепів різного походження, при харчових токсикоінфекціях, отруєнні (за винятком отруєння жиророзчинними речовинами), для очищення кишечника перед проведенням діагностичних процедур. Також застосовують в косметології для відновлення структури волосся та нігтів, прискорення регенерації шкіри, лікування різноманітних пошкоджень шкіри (ран, опіків).
Протипоказання
Препарат Рицинова олія не слід застосовувати при наявності наступної патології: хронічні запори, кишкові та маткові кровотечі, нефрозонефрит, гострий або хронічний гломерулонефрит, гострі запальні захворювання органів черевної порожнини (апендицит, перитоніт, ентероколіт, гастрит, неспецифічний виразковий коліт, виразки шлунку та/або дванадцятипалої кишки та інші). Не застосовують при отруєнні жиророзчинними хімічними сполуками (фенол, бензол, хлористий водень та ін.) та екстрактом папороті чоловічої. Не слід застосовувати з жиророзчинними протигельмінтними засобами. Препарат протипоказаний в період вагітності.
Рицинову олію не рекомендується використовувати в педіатричній практиці у зв’язку з небезпекою зневоднення та високою чутливістю кишечнику дітей до подразнювальних речовин.
Не використовувати особам з індивідуальною підвищеною чутливістю до рицинової олії.
Побічна дія
Під час застосування препарату можливе виникнення симптомів диспепсії: нудота, блювання, діарея, біль у животі спастичного характеру, після випорожнення кишечнику можливі закрепи. При довготривалому та багаторазовому використанні можливі звикання, ентероколіт, порушення травлення. Крім того, можливі алергічні реакції у вигляді висипань на шкірі, набряку, свербежу, почервоніння та ін. При виникненні будь-яких побічних ефектів необхідно припинити застосування препарату Рицинова олія та звернутися за консультацією до лікаря.
Неконтрольоване застосування послаблюючих засобів може спричинити формування так званого «лінивого кишечнику», коли він з часом перестає реагувати на природні стимули і для випорожнення необхідна більша доза.
Передозування
Випадки передозування не описані.
Режим дозування
Дозу, кратність прийому, курс терапії призначає лікар індивідуально в залежності від захворювання, віку та ваги пацієнта. Як послаблюючий засіб рицинову олію дорослі приймають по 15–30 грам внутрішньо, дітям в залежності від віку призначають по 5 грам (одна чайна ложка), 10 грам (одна десертна ложка), 15 грам (одна столова ложка) на прийом. Застосовувати рицинову олію в якості послаблюючого засобу не слід більше трьох днів підряд. Необхідно розрахувати можливість опорожнення кишечника на протязі шести годин після прийому рицинової олії.
З метою очищення кишечника перед проведенням діагностичних процедур доцільно приймати препарат за 2–6 годин до початку процедури.
Форма випуску
Олія для перорального застосування у флаконах-крапельницях по 25 мл
Виробник
ВАТ «Фармак», Україна
Умови зберігання
Препарат необхідно зберігати в умовах температури не вище 18°С в сухому місці, захищеному від дії прямих сонячних променів. Берегти від дітей. Термін зберігання препарату – п’ять років. Не слід застосовувати препарат після закінчення терміну дії, що вказаний на упаковці.
Взаємодія з іншими ліками і алкоголем
Рицинову олію не застосовують одночасно з препаратами на основі екстракту папороті чоловічої.
Не рекомендовано вживати спиртні напої під час застосування препарату Рицинова олія.
Умови продажу в аптеці
Без рецепту.
Більш детальну інформацію читайте в офіційній інструкції до препарату.
Аналоги Рицинова олія:
Торговое название | Производитель |
---|---|
Касторовое масло |