Найпоширенішими залишаються захворювання серцево-судинної системи, зіткнутися з якими доводиться близько 70% людей, які переступили через поріг у 30 років.
Онкологічні захворювання та СНІД отримали гучну назву чуми 21-го століття, їх активно вивчають, про них говорять навіть у школах. Між тим, найбільш поширеними залишаються захворювання серцево-судинної системи, зіткнутися з якими доводиться близько 70% людей, які переступили через поріг у 30 років. При цьому значна частка випадків аритмії та ішемічної хвороби довгий час залишається не виявленою і не отримує належного лікування, що веде до підвищення відсотку летальності.
Холтерівське моніторування – найбільш достовірний метод діагностики, який дозволяє оцінити роботу серця в динаміці протягом цілої доби.
Моніторинг Холтера і електрокардіографія
У методиці спостереження, запропонованій Холтером, немає нічого принципово нового – вона являє собою електрокардіограму в 2-3 відведеннях, яка записується на магнітну плівку протягом цілої доби. Тим не менш, методика відкрила величезні перспективи в діагностиці аритмії та ішемічних спазмів міокарда, розширила можливості контролю ефективності обраних схем лікування.
Проблема швидкої і простої діагностики методом електрокардіографії полягає в тому, що вона здатна відобразити зміни в роботі серця, які носять постійний характер. Аритмія ж відрізняється варіабельністю і спонтанністю – протягом доби може бути виявлено лише кілька патологічних збоїв ритму. Часто буває і так, що лікар при огляді почує зміни, а вироблена через 10 хвилин ЕКГ їх не відіб’є. Перші напади спазмів міокарда також досить непостійні.
Холтерівське моніторування дозволяє записати на плівку електрокардіограму за цілу добу, а потім розшифрувати її буквально за 10-20 хвилин при допомозі комп’ютерних програм. Пристрій, що людині доводиться носити протягом доби, має невеликі розміри і не завдає дискомфорту.
Де зробити холтерівське моніторування?
Прихід в медицину холтерівського моніторування не зміг вирішити актуальну проблему своєчасності діагностики захворювань серця лише тому, що далеко не кожна клініка має можливість закупівлі дорогого устаткування. Пройти процедуру нині можна лише в спеціалізованих кардіологічних та діагностичних центрах, приватних клініках і лікарнях.
Холтерівське моніторування переважно призначається людям, які вже мають явні відхилення в роботі серця. Всім тим, хто має сумніви з приводу свого здоров’я і зазначає раптові напади і «провали», краще звернутися до кардіолога на платній основі.