Аневризма серця — патологічне, обмежене випинання зміненої серцевої стінки і зазвичай проявляється як ускладнення після інфаркту.

6

Згідно з даними медичної статистики таке важке ускладнення зустрічається у 20% хворих, що перенесли інфаркт міокарда. У деяких хворих аневризма може бути наслідком захворювань інфекційного або травматичного характеру. По суті, при порушенні цілісності або живлення серцевого м’язу виникає таке патологічне ускладнення, як аневризма серця.


Аневризма серця – ускладнення інфаркту

Як правило, відмирання ділянки міокарда спровоковано тривалим порушенням коронарного кровообігу. Згодом на некротичній ділянці утворюються фіброзно-пластичні маси та рубці.

Аневризми серця поділяються на гострі, підгострі та хронічні залежно від часу розвитку. Розрізняють дифузну, мішковидну та грибоподібні форми аневризми серця.

Як відомо, інфаркт міокарда призводить до некротизації певної ділянки серцевого м’язу. Протягом перших тижнів після інфаркту ця ділянка під впливом внутрішньошлуночкового тиску починає розтягуватися і набухає, оскільки її скорочувальна функція порушена. Розтягнення і набухання некротизованнї ділянки можуть бути спровоковані недотриманням пацієнтом режиму спокою або підвищеним артеріального тиску. Також причиною аневризми може стати велике вогнище некрозу. У таких випадках пацієнту ставлять діагноз «гостра аневризма».

Заміна некротизованих м’язів на щільну рубцеву тканину проходить приблизно за 4-6 тижнів після інфаркту. Змінена стінка набуває щільності й стає потовщеною, тобто аневризма переходить в хронічну форму. Некротизована ділянка заповнюється щільною рубцевою тканиною з мізерно малою кількістю судин. Якщо незміцнілі рубцеві тканини розтягуються, то ставиться діагноз «підгостра аневризма».

Аневризма серця завжди пов’язана з порушенням діяльності серця. Вона загрожує кардіогенним шоком, набряком легень і серцевою астмою, в результаті чого стан хворого швидко погіршується. Такі ускладнення в свою чергу призводять до застою крові в лівому передсерді та підвищення легенево-артеріального тиску. При цьому розвивається гіпертрофія стінок лівого і правого шлуночків, а серце збільшується вдвічі в розмірах й масі.

Хворий скаржиться на тривалі болі в області серця, за грудиною або у всій грудній клітці, що підсилюється під час фізичної напруги. Після нападу болю людина відчуває нестачу повітря і занепокоєння, її обличчя набуває блідо-сірого відтінку, а шкіра стає вологою. Такий стан призводить до набряку легенів з кашлем, віддишкою і рясним виділенням мокротиння.

Крім тромбоендокардиту аневризма може стати причиною розриву серця з миттєвим летальним результатом.

На сьогоднішній день лікування аневризми серця проводиться стаціонарно і є важким процесом. Щоб попередити виникнення такого грізного ускладнення важливо не тільки вчасно діагностувати інфаркт міокарда, але і своєчасно надати хворому кардіологічну допомогу.