Як відомо, стенокардія є характерною ознакою ішемії і на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших захворювань у світі.

51

Згідно даних медичної статистики в нашій країні, від ускладнень ішемічної хвороби серця щорічно помирають 60% наших співвітчизників.


Симптоми та діагностування стенокардії

Ішемічна хвороба серця викликана нестачею крові, що відповідно викликає кисневе голодування життєво важливого органу. Перешкодою для недостатнього надходження крові може стати тромб або атеросклеротична бляшка. Внаслідок часткової закупорки коронарної артерії серцеві м’язи не отримують достатньої кількості крові.

Першим симптомом стенокардії є біль в області серця при фізичних навантаженнях. Таким чином серце «сигналізує» про нестачу кисню. Якщо просвіт коронарної артерії зменшено приблизно на 75%, то людина починає відчувати стенокардію напруги. А це означає, що біль в області серця може виявлятися під час підйому по сходах, швидкій ходьбі та інших навантаженнях. Для стенокардії характерні не тільки біль в області серця, але пекучість та відчуття здавлювання. Деякі хворі відчувають біль у щелепі з лівої сторони або в лівій руці.

Проте, слід зазначити, що відчуття при стенокардії – річ суто індивідуальна.

Неприємні відчуття зазвичай проходять через 10-15 хвилин, якщо людина зупиняється і дає собі тимчасовий перепочинок. Слід знати, що більш тривалі болі в області серця, які не вщухають навіть у стані спокою, можуть свідчити про розвиток мікроінфаркту, тому людина повинна якомога швидше звернутися до кардіолога.

Стенокардія вважається досить підступною і небезпечною хворобою, оскільки вже після першого нападу людина може отримати обширний інфаркт. Тому перший напад стенокардії не можна ігнорувати, а краще відразу пройти обстеження і бажано – у стаціонарі.

Існує таке поняття, як «нестабільна» стенокардія. Саме під таким діагнозом і маються на увазі перші напади стенокардії. По суті, медики ставлять такий діагноз до того, як напади стенокардії стануть регулярними. Адже до цього періоду дізнатися, що відбувається в серці насправді, практично неможливо.

У запущених випадках людина відчуває напади стенокардії, навіть знаходячись в стані спокою. Можна сказати, що напад виникає на порожньому місці, тобто при відсутності стресу або навантаження і супроводжується короткочасними (не більш 10-15 хвилин) больовими відчуттями в області грудей. Однак такий напад може свідчити про утворення в коронарній артерії тромбу, тому пацієнт потребує термінової госпіталізації.

Оскільки діагностика стенокардії за допомогою кардіограми неефективна, застосовується холтерівське моніторування. Пацієнту встановлюється портативний електрокардіограф-монітор на 24 години, а іноді і довше, після чого лікар може побачити всі деталі, які його цікавлять. Крім того пацієнту рекомендується пройти УЗД серця або стрес тест, щоб встановити місце знаходження закупорки артерії.