Порушення серцевого ритму — досить поширене явище, як у дорослих, так і дітей. Розрізняють надшлуночкові та шлуночкові аритмії.

42

Що стосується діагностики аритмій, то встановити їх нескладно зважаючи на постійне вдосконалення досліджень в цій галузі.

До найпростіших методів діагностики аритмії відноситься аускультація серця або прощупування пульсу. В останньому випадку можна відчути переривчасті скорочення, які відбуваються поза чергою або нерівномірність пульсації. Слід знати, що подібними способами діагностики можна достовірно встановити наявність аритмії, оскільки в даний момент вона може взагалі бути відсутньою.

До простих і доступних методів діагностики аритмії відноситься електрокардіографія (ЕКГ). Цей метод обстеження дозволяє не тільки встановити наявність аритмії як такої, але і визначити область серця, в якій вона присутня. Недоліком даного методу є той факт, що на момент обстеження аритмія у пацієнта може бути відсутньою, оскільки запис проводиться за короткий проміжок часу. Тому на стрічці ЕКГ можуть не зафіксуватися порушення серцевого ритму, особливо якщо вони трапляються рідко.

Як правильно діагностувати аритмію серця

На сьогоднішній день існує більш ефективний метод діагностики порушень серцевого ритму – холтерівське моніторування ЕКГ. Цей метод передбачає підключення до пацієнта спеціального монітора, який потрібно носити протягом доби і більше. При цьому людина веде звичайний спосіб життя, а на моніторі здійснюється запис серцевого ритму під час фізичних навантажень і під час сну, тобто в стані спокою. За допомогою даного обстеження лікар може отримати важливу інформацію і визначити, якого лікування потребує пацієнт – консервативного або хірургічного. Якщо пацієнту призначена терапія, холтерівське моніторування ЕКГ допомагає визначити її ефективність.

Лікарі, що займаються діагностикою аритмій, в деяких випадках застосовують електрофізіологічне обстеження (ЕФД). Цей метод використовують тільки в тих випадках, якщо пацієнту протипоказано усунення аритмії за допомогою хірургічної операції. ЕФД має другу назву – картування серця, оскільки дозволяє встановити місце зародження імпульсу, що є причиною аритмії. У деяких випадках для руйнування вогнища аритмії використовується радіочастотна абляція, що припускає на нього точковий вплив високочастотних хвиль.

Найбільш інноваційною методикою діагностики аритмій є супер-лайт версія ЕФД. Пацієнт одягає на грудну клітку спеціальний корсет з двома сотнями електродів, завдяки яким надходить потрібна інформація на комп’ютер. Після відповідної обробки комп’ютер видає картку серця, на якій чітко видно вогнища ектопічних імпульсів. Подібна методика має явні переваги перед ендо-ЕФІ і стандартними ЕФД, оскільки пацієнт позбавлений від впровадження електродів в стравохід або внутрішні серцеві структури.